TOP

Documentarul „Colectiv” are două nominalizări la premiile Oscar

Documentarul ”Colectiv”, regizat de Alexander Nanau, a fost nominalizat luni, 15 martie, la două categorii ale premiilor Oscar: „Film internațional” și „Film documentar”.

Este cea mai importantă realizare de până în prezent a unei pelicule românești, anunțul nominalizărilor venind în urma voturilor din peste 90 de țări.

Cea de-a 93 ediție a premiilor Oscar va avea loc la Los Angeles pe 25 aprilie, iar cine nu a văzut până acum sfâșietorul documentar o poate face pe platforma HBO Go.

Iată lista completă a producților nominalizate în acest an:

 

Best Picture

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

 

Best Director

Lee Isaac Chung, “Minari”

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

David Fincher, “Mank”

Chloé Zhao, “Nomadland”

Thomas Vinterberg, “Another Round”

 

Best Actor

Riz Ahmed, “Sound of Metal”

Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Anthony Hopkins, “The Father”

Gary Oldman, “Mank”

Steven Yeun, “Minari”

 

Best Actress

Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”

Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

Frances McDormand, “Nomadland”

Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

 

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”

Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”

Paul Raci, “Sound of Metal”

Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

 

Best Supporting Actress

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

Glenn Close, “Hillbilly Elegy”

Olivia Colman, “The Father”

Amanda Seyfried, “Mank”

Yuh-Jung Youn, “Minari”

 

Original Screenplay

“Judas and the Black Messiah”

“Minari”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

 

Adapted Screenplay

“Borat Subsequent Moviefilm”

“The Father”

“Nomadland”

“One Night in Miami”

“The White Tiger”

 

Animated Feature

“Onward”

“Over the Moon”

“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

“Soul”

“Wolfwalkers”

 

Production Design

“The Father”

“Mank”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“News of the World”

“Tenet”

 

Costume Design

“Emma”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“Mank”

“Mulan”

“Pinocchio”

 

Cinematography

Sean Bobbitt, “Judas and the Black Messiah”

Erik Messerschmidt, “Mank”

Dariusz Wolski, “News of the World”

Joshua James Richards, “Nomadland”

Phedon Papamichael, “The Trial of the Chicago 7”

 

Editing

“The Father”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

 

Makeup and Hairstyling

“Emma”

“Hillbilly Elegy”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“Mank”

“Pinocchio”

 

Sound

“Greyhound”

“Mank”

“News of the World”

“Soul”

“Sound of Metal”

 

Visual Effects

“Love and Monsters”

“The Midnight Sky”

“Mulan”

“The One and Only Ivan”

“Tenet”

 

Score

“Da 5 Bloods”

“Mank”

“Minari”

“News of the World”

“Soul”

 

Song

“Husavik” (“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”)

“Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”)

“Lo Sì (Seen)” (“The Life Ahead”)

“Speak Now” (“One Night in Miami”)

“Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”)

 

Documentary Feature

“Collective”

“Crip Camp”

“The Mole Agent”

“My Octopus Teacher”

“Time”

 

International Feature

“Another Round,” Denmark

“Better Days,” Hong Kong

“Collective,” Romania

“The Man Who Sold His Skin,” Tunisia

“Quo Vadis, Aida?” Bosnia and Herzegovina

 

Animated Short

“Burrow”

“Genius Loci”

“If Anything Happens I Love You”

“Opera”

“Yes-People”

 

Documentary Short

“Colette”

“A Concerto Is a Conversation”

“Do Not Split”

“Hunger Ward”

“A Love Song for Latasha”

 

Live-Action Short

“Feeling Through”

“The Letter Room”

“The Present”

“Two Distant Strangers”

“White Eye”

 

Post a Comment

X